Správna starostlivosť o spoločenské šaty

Spoločenské šaty sú špeciálnym kúskom oblečenia, ktoré vám môže poskytnúť elegantný a štýlový vzhľad na rôznych formálnych udalostiach. Ak máte vlastné spoločenské šaty, musíte sa o ne správne starať, aby zostali v dobrom stave a aby ste ich mohli nosiť aj na budúce príležitosti. V tomto článku sa dozviete, ako sa správne starať o svoje spoločenské šaty.

  1. Čistenie

Prvým krokom pri starostlivosti o spoločenské šaty je zistiť, aké sú ich materiály a či ich je možné prať alebo musia byť chemicky čistené. Ak máte akékoľvek pochybnosti, skontrolujte návod na starostlivosť na štítku na šatách alebo ich odporúčané čistenie na webovej stránke výrobcu.

V prípade, že vaše spoločenské šaty vyžadujú chemické čistenie, odporúča sa, aby ste ich doviezli do kvalitnej čistiarne. Ak máte pocit, že je látka ešte čistá a zápach nie je príliš výrazný, môžete použiť aj chemické čistiace prostriedky na domáce použitie. Vždy však dbajte na to, aby ste dodržiavali návody na použitie uvedené na obale.

Ak môžete šaty prať, dbajte na to, aby ste použili jemné pracie prostriedky, ktoré sú určené pre citlivé tkaniny. Nikdy neperte spoločenské šaty v práčke, aby ste predišli poškodeniu ich tkaniny a dizajnu. Po opratí šaty nechajte voľne visieť a nežehlite ich, pokiaľ to nie je nevyhnutné.

  1. Skladovanie

Po čistení vaše spoločenské šaty musíte skladovať správne, aby zostali v dobrom stave. Vždy odporúčame skladovať šaty zavesené na ramienkach v šatníku. Ak nie ste schopní nájsť miesto v šatníku, použite špeciálnu tašku na skladovanie šiat. Nikdy nekrčte šaty ani neskladujte šaty zložené, aby ste predišli zničeniu tkaniny a zničeniu tvaru šiat.

  1. Pred nosením

Pred nosením vašich spoločenských šiat sa uistite, že ste si umyli ruky a neaplikovali na seba žiadne telové mlieka alebo krémy, ktoré by mohli poškodiť tkaninu. Vždy sa snažte nosiť svoje spoločenské šaty len na vyhradené príležitosti a nezabudnite si ich pred nosením ešte raz prezrieť. Skontrolujte, či nie sú poškodené, a či sa na nich nenachádzajú nečistoty alebo škvrny.

Ak na vašich šatách objavíte malé škvrny, snažte sa ich odstrániť čo najrýchlejšie pomocou jemného čistiaceho prostriedku. Vždy sa snažte vyhnúť sa použitiu tvrdých čističov alebo rozpúšťadiel, ktoré by mohli tkaninu poškodiť. Ak máte pochybnosti, čo použiť na odstránenie škvŕn, skonzultujte to s odborníkom.

  1. Po nosení

Po nosení vašich spoločenských šiat si dajte prácu s ich starostlivosťou a uistite sa, že sú v dobrom stave. Odporúča sa, aby ste šaty vysušili vo vzdušnom prostredí a pred skladovaním ich dôkladne vetrali. Ak máte pocit, že šaty sú trochu mokré, nežehlite ich a radšej ich nechajte voľne visieť, kým úplne nevyschnú.

  1. Profesionálne ošetrovanie

Ak sa vaše spoločenské šaty po čase opotrebujú alebo potrebujú opravu, odporúčame, aby ste ich doviezli k profesionálnemu krajčírovi alebo do špecializovaného obchodu s odevmi. Tam vám môžu pomôcť s opravou šiat a obnovou ich pôvodnej krásy. Dbajte na to, aby ste svoje šaty dali ošetriť len odborníkom, ktorí sú zodpovední a majú skúsenosti so starostlivosťou o spoločenské šaty.

Späť do obchodu