História večerných šiat

„Večerné obliekanie“ začalo svoj vývoj na kráľovských dvoroch Európy v 15. storočí. Čím prepracovanejšie oblečenie, tým vyššia hodnosť. Najhonosnejšie oblečenie bolo vyhradené pre kráľovskú rodinu a šľachtu. Ako sa obchod rozširoval a metódy pradenia a tkania sa vyvíjali, bohaté textílie, ako napríklad hodváb, sa stali dostupnejšími. Tí, ktorí si mohli dovoliť tieto textílie, začali pri návštevách kráľovských podujatí predvádzať svoje bohatstvo oblečením.

Kráľovské udalosti

História večerného odevu sa zrýchlila s intenzifikáciou života na dvoje v 16. až 18. storočí. Plesy, večere a divadelné predstavenia sa stali príležitosťou ukázať bohatstvo a krásu. Dámske róby boli navrhnuté tak, aby ukázali prsia, s hlbokým výstrihom zdobeným čipkou. Rukávy boli prepletené stužkami a sukne siahali do absurdnej šírky.

Revolúcia a impérium

Koncom 18. storočia a začiatkom 19. storočia došlo k zmene ženského štýlu. Po Francúzskej revolúcii napoleonská ríša uviedla štýly, ktoré odzrkadľovali klasické témy, a odhodila prepracované parochne a farthingales minulosti. Do módy prišli éterické šaty v empírovom štýle s vysokým pásom.

Romantický a spoločenský život

Okolo 20. rokov 19. storočia boli večerné róby prijaté aj mimo kráľovských dvorov. Ich využitie siahalo od módnych večierkov v mestách ako Londýn a Paríž až po plesy vo vidieckych domoch. V období romantizmu klesol pás a sukne sa opäť rozšírili, poprsie bolo opäť zvýraznené hlbokými výstrihmi a strihmi na ramená s nafúknutými rukávmi. Móda sa s každým ďalším desaťročím začala rýchlejšie meniť. Na konci 19. storočia postupovala cez kruhové sukne a späť k vypasovaným štýlom, až po strihy bez rukávov s dlhými rukavicami v 90. rokoch 19. storočia.

1900 až po súčasnosť

Silueta „Gibson Girl“ v tvare písmena S bola vyjadrená vo večerných šatách počas edwardiánskeho obdobia na začiatku 20. storočia, s neuveriteľne malými stiahnutými pásmi a zakrivenými, klenutými prsiami. Štýl obliekania sa začal uvoľňovať s príchodom prvej svetovej vojny a stal menej obmedzeným.

Štýly rób boli v prvej polovici 20. storočia ovplyvnené nedostatkom z hospodárskej krízy a vojny. V tridsiatych rokoch 20. storočia bol pôvab definovaný štýlom hodvábneho alebo saténového puzdra, ktoré nosili filmové hviezdy.

Keď sa druhá svetová vojna skončila, Diorov „nový vzhľad“ priniesol späť šaty bez ramienok, ktoré mali úzky pás a obrovské sukne s krinolínami.

Minisukne sa objavili v 60. rokoch minulého storočia, často vyrobené v lesklej metalíze alebo žiarivých kvetoch. Od tej doby sa lemovky rozbehli, striedavo klesali na zem pri formálnych udalostiach alebo stúpali nad kolená pri koktailoch. Siluety siahajú od púzdier, morských panien, áčkových línií, fit a flare alebo štýlov bez chrbta, ktoré pripomínajú pôvab Hollywoodu 30. rokov 20. storočia. História večerných šiat sa odráža v mnohých súčasných štýloch.

Späť do obchodu